Co Martinu hryže ✍
Před pár dny jsem viděla příspěvek Obránců zvířat o tom, jak náhodný cyklista pomohl zuboženým koňům tím, že je nafotil, popsal stručně situaci a zprávu poslal na patřičná místa. Věc se dala okamžitě do pohybu. A právě o tom je můj dnešní příspěvek.
Tolik zvířat tiše trpí a pomoci se nikdy nedočká, až se mi z toho úzkostí svírá hrdlo. Bezmoc ve své absolutní podobě.
A proto bych si strašně přála, abychom se proti tyranům postavili všichni společně.
Buďme vnímavější a zodpovědnější. Méně sobečtí. Před nepříjemnými věcmi nezavírejme oči, i když se nás zrovna netýkají. Svět je potřeba vnímat globálně, protože všechno se vším souvisí a starat se jen o vlastní blaho je cesta do pekel.
A ano, vždycky mezi námi budou sobci, se kterými nic nehne, já ale věřím, že většina z nás má jádro dobré a potřebuje jen navést, postrčit, ukázat, že věci nejsou tak složité, jak se zdají.
Pomoc nahlášením týraného zvířete je jednou z mnoha, kterou se může každý z nás přičinit a nic ho to nestojí. Dobré je ale umět se v situaci alespoň základně orientovat. Proto jsem se pokusila o tohle zjednodušení pravidel, se kterými se setkáte, pokud se stanete svědky ubližování zvířeti a neotočíte od něj hlavu.
Přeju nám všem, ať ho musíme používat co nejméně. Martina
"...a když je někdo jedinej, kdo to může udělat, tak musí."
(Rudolf Hrušínský, Vesničko má středisková)
1) První krok
Než věc ohlásíte, zkuste dát dohromady co nejvíc informací a důkazů. Jména, adresy, fotky, videa, svědky. Každý detail může hrát velkou roli a celý proces to hodně uspíší. Ohlášení můžete provést i anonymně, úřady mají povinnost se jím zabývat i tak. Nikdy se nebojte, že řešíte prkotinu nebo budete úřady obtěžovat zbytečně. Od toho tady jsou.
2) Ohlášení
Obecně je možné zaslat oznámení na několik míst:
- Krajské veterinární správě (KVS) – každý okres má svoji „pobočku“, jejich seznam najdete zde
- Policii ČR
- Zvířecímu spolku, který to za vás zprostředkuje (např. OBRAZ – obránci zvířat)
- Příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (u Prahy je to městská část) – tady je jen problém, že úřad na váš podnět nemusí řízení zahájit a i když to udělá, stejně bude potřebovat odborné stanovisko krajské veterinární správy. Takže je lepší začít rovnou u krajské veterinární správy, případně obeslat oba subjekty najednou.
3) V jakém případě zvolím KVS a v jakém PČR?
KVS
Na ni se obracím v situaci, kdy mám třeba jen podezření na týrání, nezdá se mi chování člověka nebo zvířete, delší dobu pozoruju, že je něco špatně (např. pes na řetězu/v kotci; koně, krávy v mrazu; vyhublé nebo na první pohled nemocné zvíře atd.)
- pobočku KVS vybíráte podle toho, kde se nachází týrané zvíře. Na danou pobočku pošlete email s popisem situace a ideálně s nějakou dokumentací (nejčastěji fotky)
- KVS věc prošetří a rozhodne, zda došlo nebo dochází k týrání
- pokud KVS rozhodne, že k týrání došlo, podá na Obecní úřad obce s rozšířenou působností závazný podnět na zahájení správního řízení a navrhne způsob potrestání pachatele.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností je povinen tyto podněty projednat a do jednoho měsíce rozhodnout. Má tyto možnosti:
a) rozhodnutí o přestupku – pak následují sankce
– pachateli může být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč
– v případě týrání zvířete s následky na jeho zdraví hrozí pokuta až do výše 500 000 Kč
b) zvláštní opatření
– např. zabavení zvířete, zakázání činnosti apod.
c) pokud týrání dosáhlo takové intenzity, že jde o trestný čin (týrání surovým trýznivým způsobem, chov většího poštu zvířat v nevhodných podmínkách, sem patří i množírny)
– předá KVS věc orgánům činným v trestním řízení, tedy PČR. Ta pak může nařídit například odnětí svobody nebo zákaz činnosti
Policie ČR
Nahlásit týrání přímo na policii je jedna z dalších možností, které byste měli využít v případě, když k týrání dochází přímo bezprostředně a je třeba okamžitého zásahu.
Je dobré vědět, že:
- policie může vniknout na pozemek podezřelého, ne však do obydlí, tam může jen v případě, že je tam podezření na trestný čin
- může požadovat doklady a pořizovat fotodokumentaci
- jako oznamovatel máte právo požádat policii, aby vás do 30 dní od požádání vyrozuměla o provedených opatřeních
4) Zvířecí spolky jako nejjednodušší způsob
Nahlásit týrání přes zvířecí spolek funguje a je to dobrá varianta, jen v ní nebudete pány situace a nebudete mít věc zcela pod kontrolou.
Tady pár tipů, kde jsou na vaše zprávy připravení: